Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

FHU MAKO Zamość

Dbajmy o okna, by służyły nam przez lata

mycie

Największą popularnością wśród inwestorów indywidualnych cieszą się okna PVC, które wybiera blisko 76% klientów. Ich powodzenie wynika z szeregu zalet – są trwałe, odporne na zmienne warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu. Przy właściwej pielęgnacji, nawet po wielu latach użytkowania, będą wyglądać i sprawować się jak nowe.

1. Dbamy o ramy

Konserwacja ram PVC jest prosta i nie wymaga dużych nakładów pracy oraz czasu. W praktyce ogranicza się ona do prawidłowego mycia ram. Z tego względu bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Bezwzględnie należy unikać wszelkich inwazyjnych płynów, szczególnie zawierających środki ścierne lub popularne rozpuszczalniki. Ich użycie mogłoby, bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ramy okiennej- zmatowienia i powstania mikroporów. Do mycia najlepiej nadaje się zwykły płyn do mycia naczyń, który skutecznie i łagodnie usuwa zabrudzenia.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się okna PVC z okleiną drewnopodobną. Do pielęgnacji tego typu okien warto używać specjalnych płynów do ram okleinowanych, dostępnych w ofercie większości producentów okien.

2. Czysta szyba

Zdecydowana większość z nas prawidłowo myje szyby okienne, stosując w tym celu specjalnie do tego przeznaczone płyny. W przypadku mycia okien bardzo ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego preparatu (koniecznie specjalnie przeznaczonego do mycia szyb), ale także szmatki. W tym wypadku unikamy materiałów sztywnych, które mogłyby zarysować powierzchnię. Najlepiej sprawdzi się ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny. Nie używamy zgniecionej gazety! Sztywny papier może rysować powierzchnię, a zamiast umyć szybę najprawdopodobniej rozsmarujemy na niej farbę drukarską- tłumaczy Monika Sosnowska-Rainer.

3. Dokonujemy przeglądu technicznego okien

Raz do roku, należy koniecznie zadbać o okucia i uszczelki. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy żaden metalowy element konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Jeśli zauważymy, że okno nie domyka się idealnie lub nieco się obniżyło, powinniśmy wezwać fachowca, który wyreguluje poziom i docisk ramy przy zawiasach. Przy okazji regulacji okuć należy także sprawdzić stan umocowania wszelkich wkrętów oraz klamki.

Po sprawdzeniu stanu technicznego okuć, smarujemy wszystkie ruchome części okna za pomocą środków ochronnych, które zabezpieczą je przed korozją i zmniejszą tarcie. W tym celu można użyć wazeliny technicznej, oliwy do maszyn lub smaru na bazie silikonu z dodatkiem teflonu.

Na bezawaryjne działanie okien wpływa również odpowiednia konserwacja uszczelek. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Najlepiej nadają się do tego specjalne preparaty oparte na żywicach silikonowych.

 

blue blue

FHU MAKO
ul. Lubelska 36 c
22-400 Zamość

tel./fax: 84 538 95 16
tel. kom: 602 394 051
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

blue
hoppe b
gerda logo b
Wiked_b
medos b
blue

blue
aluhaus1 b
agmar b
kmt b
mar-tom b
blue

blue
veka b
dre b
magura b
 anwis b
blue

blue
erkado b
wisniowski b
prodeck1
blue